Co to jest drukarnia offsetowa

Drukarnie offsetowe to zakłady poligraficzne, w których można zamówić różnego rodzaju druki – od prostych ulotek, poprzez foldery, aż po książki i wydania albumowe. Druk offsetowy może być wykonany na zimno lub gorąco, na arkuszach lub rolkach, co daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Czym jest druk offsetowy?

Drukarnie offsetowe oferują swoim klientom możliwość skorzystania z kilku rodzajów usług, dostosowanych do specyfikacji zamówienia. Druk offsetowy dzieli się na dwa rodzaje – druk arkuszowy i zwojowy (nazywany też rolowym).

Druk arkuszowy polega na nanoszeniu farby o dużej lepkości na duże arkusze papieru. Farba utrwalana jest przez polimeryzację lub promieniowanie nadfioletowe (w przypadku farb światłoczułych oraz hybrydowych).

drukarka

Druk zwojowy może być wykonywany na zimno lub na gorąco. W pierwszym przypadku farba utrwalona jest poprzez wsiąknięcie w papier. W drugim oprócz wsiąknięcia w papier farba poddawana jest działaniu wysokiej temperatury. Ma to na celu odparowanie wody zawartej w farbie, co przyśpiesza jej wyschnięcie i utrwalenie. Druk zwojowy najczęściej stosowany jest w przypadku zleceń o dużych nakładach – prasy codziennej, książek itp. Do wydań o wysokiej jakości np. albumów przyrodniczych drukowanych na papierze kredowym poleca się szczególnie drukowanie metodą na gorąco.

Wyróżnia się również druk wodny i bezwodny, w zależności od tego, czy przy drukowaniu papier jest zwilżany specjalnym środkiem, czy też nie.

Ciekawą formą druku offsetowego jest wywołanie formy offsetowej, które przypomina wywoływanie zdjęć. Obecnie jest to proces w pełni zautomatyzowany, ale mniejsze zlecenia mogą być wykonywane ręcznie.

Druk offsetowy – kilka słów o jego początkach

Pierwsze kroki przyczyniające się do rozwoju druku offsetowego miały miejsce w XVIII wieku, kiedy to Alois Senfelder, początkujący scenopisarz chciał wydać kilka swoich prac. Jednak z uwagi na wysokie koszty druku i wydania nie przyniosło mu to zysku. Postanowił więc postanowił sam wydrukować swoje prace. Jego eksperymenty z różnymi materiałami drukarskimi – farbami i matrycami, przyczyniły się do powstania prasy offsetowej w formie, jaką znamy dzisiaj. Z czasem zaczęto wprowadzać kolejne usprawnienia druku – od metalowych matryc, poprzez matryce obrotowe, aż po możliwość wykorzystanie druku kolorowego, co pozwoliło na tworzenie między innymi przepięknych wydań albumowych.

Jak zmienia się druk offsetowy?

Tak jak w wielu innych dziedzinach, tak i w branży poligraficznej powszechna staje się cyfryzacja i globalizacja. Pozwala to na znaczne usprawnienie wykonywania zleceń, ale i znacznie poszerzenia działalności firm poligraficznych. Obecnie drukarnie oferują także nadruk na podkładach tapetowych czy płótnie, co pozwala im oferować także ciekawe dekoracje do domu. Współczesne fototapety dzięki wysokiej jakości drukowi pozwalają na efektowne ozdobienie mieszkania.

Drukarnie offsetowe coraz częściej rozszerzają swoją ofertę również o druk cyfrowy, który pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów, przy zmniejszeniu kosztów wytworzenia produktu finalnego.