Czy warto ubezpieczyć paczkę?

Przesyłka

E-sprzedawcy, którzy prowadzą biznes w sieci, z kurierami są za pan brat. To właśnie za pośrednictwem firmy kurierskiej towary zamówione przez klientów trafiają do odbiorców. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy transportowej. Jednak nawet w najlepszej firmie może dojść czasami do nieszczęśliwych wypadków. Kiedy odpowiedzialność ponosi kurier? A kiedy nie? I co zrobić, żeby w żadnym wypadku nie być stratnym?

Firma jest odpowiedzialna za przesyłkę

Zlecając danej firmie kurierskiej dostarczenie przesyłki, mamy świadomość tego, że od chwili wydania jej kurierowi, to firma odpowiada za jej doręczenie w nienagannym stanie. O tym jak przebiega dostawa można dowiedzieć się dzięki opcji znajdź paczkę. Wystarczy wpisać w rubryce znajdź paczkę numer listu przewozowego i już widzimy na jakim etapie jest nasza paczka. Oczywiście widzimy wirtualnie i to jest problem – żadna firma bowiem nie napisze, że paczka właśnie została uszkodzona. Odpowiedzialność za uszkodzenie w trakcie przewozu, na skutek złego załadunku czy nieostrożnego obchodzenia się z paczką, ponosi firma kurierska. Jednak są wyjątki od tej reguły.

Kiedy firma nie ponosi odpowiedzialności?

Jeśli opakowanie było nienaruszone, to firma nie jest odpowiedzialna za uszkodzony towar. Dlaczego? Ponieważ nie wiadomo, kiedy dokładanie został on zniszczony. Mogło to być w trakcie podróży, ale jednocześnie mogło dojść do tego chwilę po zapakowaniu paczki, jeszcze przed przekazaniem jej kurierowi.

Dlaczego warto ubezpieczyć paczkę?

Aby nie mieć dylematów, czy towar zostanie bez szwanku dostarczony, by ze ściśniętym sercem nie przeglądać opcji znajdź paczkę, licząc że już po stresie i trafiła ona do adresata, najlepiej będzie po prostu paczkę ubezpieczyć. Przeważnie nie są to duże kwoty – w niektórych firmach, jeśli wartość towaru w przesyłce nie przekracza 1000 zł, to tego typu ubezpieczenie jest darmowe. Jeśli towar jest droższy, to i tak kwota nie jest oszałamiająca. A korzyści SA naprawdę duże. W niektórych przypadkach ubezpieczyć można paczkę na wartość nawet kilku tysięcy euro. W takiej sytuacji, nie ma obaw, że będziemy stratni jeśli paczce coś się stanie, bowiem otrzymamy odpowiednią rekompensatę.

Gdzie ubezpieczyć paczkę?

Obecnie większość firm kurierskich ma na swoich stronach nie tylko opcje znajdź paczkę, ale również opcje ubezpieczenia jej. Nie trzeba więc wychodzić z domu, aby wypełnić wszystkie niezbędne formalności. W zależności od tego, jaką opcję ubezpieczenia wybierzemy będziemy musieli wypełnić formularz odpowiednimi danymi. Ubezpieczenie paczki szczególnie polecane jest w sytuacjach, kiedy przesyłamy naprawdę wartościowe towary. Czasami o wypłatę ubezpieczenia można się starać nie tylko w przypadku uszkodzenia czy utraty przesyłki, ale niektórzy biorą pod uwagę również opcję zbyt późnego doręczenia przesyłki. Jak widać wachlarz możliwości jest doprawdy duży, warto więc z taką możliwością się zapoznać przed wysłaniem paczki.