Informatyka na studiach podyplomowych

Informatyka podyplomowo? W pierwszej chwili brzmi kosmicznie, prawda? Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej programom tych studiów, można zauważyć, że to wcale nie jest taki szalony pomysł!

Studia podyplomowe informatyka – dla kogo?

Studia podyplomowe z informatyki można podzielić na trzy rodzaje w zależności od tego, dla kogo są dedykowane. Niektóre z nich  przeznaczone są wyłącznie dla nauczycieli, którzy chcieliby zrobić dodatkowy fakultet i rozpocząć nauczanie informatyki w szkole. Inne to studia podyplomowe, gdzie informatyka jest przedstawiana w ramach bardzo wąskiej specjalności dla osób, które chciałaby nabyć nową wiedzę i umiejętności pożądane na rynku pracy np. z grafiki komputerowej czy baz danych. Istnieje także grupa studiów skupiająca się na nauce informatyki w obszarach przydatnych w wielu zawodach takich jak edycja tekstów, witryn internetowych, praca w arkuszach kalkulacyjnych. Wybór zależy oczywiście od tego, co tak naprawdę nas interesuje i jakich studiów szukamy.

Jak wybrać studia podyplomowe z informatyki?

Studia podyplomowe pokazują, że informatyka nie jedno ma imię. Ich programy są naprawdę bardzo zróżnicowane.  Większość studiów jest skonstruowana w taki sposób, że nawet tzw. umysły humanistyczne bez problemu są w stanie zdobyć upragniony dyplom. Nie chodzi tu bowiem o taką informatykę, z jaką mamy do czynienia podczas studiów inżynierskich, licencjackich czy magisterskich na tym kierunku. Studia podyplomowe informatyka są nastawione na przekazanie wiedzy i umiejętności, która pozwoli przy pomocy dorobku informatyki ułatwić pracę we wielu rożnych zawodach. W pewnym sensie pomagają oswoić nowe technologie i nauczyć się jak najlepszego wykorzystywania ich do celów zawodowych i prywatnych. Dlatego w ofercie znajdziemy takie specjalizacje jak grafika komputerowa, bazy danych, a także wieloaspektową informatykę stosowaną, w której programowanie można znaleźć takie przedmioty jak podstawy informatyki, e-biznes, informatyczne systemy wspomagania zarządzania, bezpieczeństwo w Internecie, a nawet programowanie. Takie umiejętności na pewno przydadzą się w każdej branży.

Zajęcia z informatyki na studiach

Jakie alternatywy są dla studiów podyplomowych z informatyki?

Oczywiście nie brakuje także bardzo specjalistycznych, ale poszukiwanych na rynku pracy kierunków jak inżynieria sieci teleinformacyjnych, testowanie oprogramowania czy specjalista ds. druku 3D. Wybierając te studia przydałoby się mieć już, chociażby podstawową wiedzę z tych dziedzin. Natomiast studia podyplomowe, gdzie informatyka przeznaczona jest dla nauczycieli noszą zazwyczaj nazwę „Informatyka i technologia informacyjna”. Ich program nie jest skomplikowany, a uzyskany dyplom na pewno pomoże zdobyć dodatkowe godziny do etatu.

Jak skutecznie wybrać studia podyplomowe z informatyki?

Niezależnie jaki kierunek wśród studiów podyplomowych z informatyki wybierzemy, warto wiedzieć, że wartość umiejętności informatycznych jest wielka i stale rośnie. Szybki rozwój społeczeństwa informacyjnego i nowych technologii sprawił, że obecnie kluczowymi dla sukcesu zawodowego stały się dwie kompetencje – informatyczna i informacyjna. Powoli do ich grona dołącza trzecia – programowanie.