Jak skutecznie pozbyć się nośników danych?

niszczenie nosnikow cyfrowych

Gromadzone w firmach dokumenty mogą zostać wykorzystane przez osoby nieuprawnione i w ten sposób zaszkodzić całemu przedsiębiorstwu. Dotyczy to również danych przeznaczonych do usunięcia, które przechowywane są na zewnętrznych nośnikach. W jaki sposób skutecznie pozbyć się plików z dysku? Czy istnieje lepsza metoda niż fizyczna utylizacja?

Jak efektywnie formatować dyski?

W swojej codziennej pracy tworzysz wiele dokumentów, a kolejne wersje jednego pliku Excel po prostu nadpisujesz? Co jakiś czas formatujesz dysk, żeby usunąć stare dane i myślisz, że w ten sposób zabezpieczasz je przed dostaniem się w niepowołane ręce? Współczesna technologia poszła do przodu, a odzyskanie danych staje się coraz prostsze, na rynku istnieją nawet podmioty, które się w tym specjalizują. Pamiętaj, że zwykłe formatowanie dysku okazuje się niewystarczające, bowiem osoba dysponująca odpowiednią wiedzą oraz oprogramowaniem może odzyskać część dokumentów. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? W trwałym usuwaniu danych z nośników, np. dysków mogą pomóc specjalistyczne programy, które bezpowrotnie niszczą zapisane pliki, utworzone foldery z firmową dokumentacją, skanami umów, faktur i innych akt.  Możesz także skorzystać z pomocy zewnętrznych firm, które usuwają dane zapisane na dyskach i nie pozwalają na odzyskanie żadnej części dokumentacji. A co zrobić w przypadku starych nośników danych, które chcemy wyrzucić? Czy wystarczy przecięcie pendrive’a, żeby uniemożliwić osobom nieuprawnionym odzyskanie informacji na nim zapisanych?

Skuteczna utylizacja nośników danych

Samodzielne zniszczenie nośnika czasem okazuje się niewystarczające, bowiem każdą kartę pamięci czy dysk zewnętrzny można naprawić, a podzespoły scalić. Żeby zniszczenie dysków, płyt CD czy DVD było maksymalnie efektywne i nie pozwalało na odzyskanie danych, utylizacją nośników powinna zająć się profesjonalna firma działająca na podstawie przepisów prawa – odpowiednich norm obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Akty prawne regulują nie tylko przebieg procesu niszczenia nośników danych, które polega na ich fizycznym rozdrobnieniu, ale określają również wielkość ścinków twardych dysków i innych urządzeń, na których przechowywane są dokumenty. Normy unijne określają 3 standardy bezpieczeństwa. Warto także zauważyć, że dużą rolę w tym procesie odgrywają wewnętrzne regulacje samych przedsiębiorstw, które często całkowicie zabraniają wynoszenia poza teren firmy nośników z dokumentami. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług osoby, która na miejscu, w siedzibie przedsiębiorstwa zajmie się utylizacją dysków. Takie rozwiązanie jest maksymalnie bezpieczne i chroni poufne dane przed niekontrolowanym wyciekiem.

Jakie nośniki warto zniszczyć?

W Twojej firmie prowadzone są poufne badania, których wyniki nie mogą być udostępnione konkurencji? Przechowujesz dane wrażliwe takie jak informacje o stanie zdrowia, przynależności etnicznej czy wyznaniu? A może właśnie skończył się okres przechowywania dokumentów księgowych i chcesz mieć pewność, że dane zapisane na nośnikach nie będą udostępnione osobom niepowołanym? We wszystkich opisanych wyżej sytuacjach warto zdecydować się na mechaniczne niszczenie twardych dysków, pendrive’ów oraz innych nośników cyfrowych.