Jaki dziennik elektroniczny wybrać?

Szkoła

Podniesienie efektów kształcenia, poprawa komunikacji z rodzicami, usprawnienie pracy nauczyciela – to tylko niektóre korzyści przemawiające za porzuceniem dzienników papierowych na rzecz nowoczesnych e-dzienników.

Jakie są rodzaje dzienników elektronicznych?

Mnogość rozwiązań technologicznych proponowanych dyrektorom szkół sprawia, że mają poważny dylemat, jaki dziennik elektroniczny wybrać. Oto przegląd trzech programów z różnych półek cenowych. Przegląd rozpoczniemy od opcji zupełnie bezpłatnej, jaką jest dziennik elektroniczny dostępny z witryny wywiadowka.com. Jest to bardzo prosty dziennik, dostępny jedynie w polskiej wersji językowej. Posiada podstawowe funkcje, takie jak oceny, listy obecności, plan zajęć, generowanie statystyk ocen, drukowanie zestawień na spotkania z rodzicami. Nie daje za to możliwości wygenerowania i wydruku świadectw. Nie pozwala na wyznaczanie zastępstw. Dostępny jest z poziomu kont nauczycielskich, rodzicielskich i uczniowskich. Nie otrzymujemy do dyspozycji żadnego podręcznika obsługi. Do darmowych propozycji należy także dziennik elektroniczny DzienniczekUcznia.pl w podstawowej wersji.

Jak działa dziennik „Prymus” ?

Dziennik elektroniczny „Prymus” nie jest objęty abonamentem. Obowiązuje jedynie niewielka opłata rodzicielska w wysokości 2 zł brutto za miesiąc. Wdrożenie, utrzymanie i aktualizacja jest bezpłatna. Nie ponosi się również kosztów archiwizacji danych. Dodatkowo dyrekcja szkoły może zamówić szkolenie dla nauczycieli z zakresu obsługi tego e-dziennika w cenie 900 zł. Producent oferuje ponadto podręcznik oraz wsparcie w postaci wideo pomocy. Dziennik posiada wszystkie niezbędne moduły i funkcje. Swoje indywidualne konto w programie otrzymują nauczyciele, uczniowie i rodzice. Nauczyciel wpisuje do niego oceny, sprawdza listę obecności, dodaje aktualności, prowadzi statystyki frekwencji i ocen, drukuje zestawienia ocen przed wywiadówką, a na koniec roku umożliwia drukowania świadectw. Ponadto dziennik elektroniczny pomaga układać plan zajęć, tak aby nie pokrywały się lekcje zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Do gotowego planu zajęć mają wgląd ze swoich kont również uczniowie i rodzice. Dziennik umożliwia również nauczycielowi komunikację mailową z rodzicami i uczniami. Program posiada wiele wersji językowych do wyboru. Dostępne są także specyficzne funkcje np. podział roku szkolnego na trymestry, niestandardowe systemy oceniania (ułamki, procenty, plusy i minusy). Podobnie cenowo wyjdzie dziennik elektroniczny Ocena.pl, którego cena wynosi 30 zł od klasy.

Jak przebiega praca z dziennikiem elektronicznym MobiReg?

Dziennik elektroniczny MobiReg dostępny jest po wykupieniu przez szkołę rocznego abonamentu w wysokości 300 zł. Dodatkowo za utrzymanie i wsparcie na serwerze MobiReg dopłacamy 590 zł, a za urządzenia dedykowane 400 zł. Oprócz standardowych funkcji typowych dla e-dzienników, MobiReg umożliwia wygenerowanie świadectw i organizowanie zastępstw. Zupełną nowością i miłym dodatkiem jest umożliwienie nauczycielom pracy z dziennikiem w trybie offline na urządzeniach mobilnych przy pomocy elektronicznej karty nauczyciela, a także możliwość wyboru tematu lekcji z gotowych materiałów. Program jest dostępny w wersji testowej i demo. Szkoła otrzymuje także podręcznik obsługi oraz wsparcie techniczne ze strony producenta. Inne dzienniki elektroniczne na abonament to np. iDziennik, Vulcan.