Jaki program do faktur wybrać?

Zakładając własną firmę, wiele osób zapomina, iż wiąże się to z koniecznością prowadzenia bardzo ważnej dokumentacji. Podstawa to oczywiście wystawianie faktur, które są niezbędne do potwierdzenia faktu sprzedaży produktu czy usługi. Jest to jedno z najważniejszych pokwitowań, które pozwala wyegzekwować zapłatę od klienta oraz potwierdza, że w ogóle doszło do transakcji. Warto więc ułatwić sobie życie i skorzystać z profesjonalnych programów do fakturowani.

Jak wystawić fakturę?

Fakturę można wystawić na kilka sposobów. Zdecydowanie najłatwiej dostępnym jest wystawienie faktury na gotowym formularzu, np. w edytorze tekstu lub arkuszu kalkulacyjnym. Można to także zrobić ręcznie. Każda z tych metod ma jednak jedną podstawową wadę – wymaga znacznie większego nakładu pracy i czasu niż wystawienie faktury za pomocą profesjonalnego programu do fakturowania.

Obecnie na rynku istnieje mnóstwo rozwiązań, dzięki którym można uprościć sobie pracę związaną nie tylko z wystawianiem faktur, ale także z monitorowanie przychodów czy kosztów zleceń. Niektóre rozwiązania są płatne, inne niekoniecznie. Warto więc zastanowić się, co będzie nam faktycznie potrzebne.

Jakie opcje powinien mieć program do fakturowania?

Najważniejsze pytania dotyczące takiej aplikacji to przede wszystkim to, czy warto dopłacić za konto rozszerzone, czy może wystarczy wersja podstawowa. Poza tym trzeba zastanowić się, czy potrzebna nam będzie funkcja modyfikowania wyglądu faktury lub otrzymywania potwierdzenia jej otrzymania? Program do fakturowania musi być przede wszystkim pomocny i łatwy w obsłudze, co w praktyce oznacza przyjazny interfejs oraz dużą ilość opcji darmowych. Najbardziej przydatne funkcjonalności, jakie powinien posiadać taki program to:

monitorowane kosztów zleceń i dochodów – jest to niezmiernie ważna funkcja, ponieważ daje kontrolę nad finansami firmy. Dzięki zebraniu wszystkich ważnych informacji w jednym miejscu, można szybko zorientować się, jaka jest aktualna sytuacja naszego przedsiębiorstwa. Najczęściej tego rodzaju dane są przestawiane w przyjaznej, prostej formie, np. za pomocą wykresu, co pozwala na odniesienie się do konkretnych sytuacji finansowych, mających miejsce nawet przed kilkoma miesiącami. Jak więc widać monitorowanie kosztów i przychodów to funkcja, bez której raczej trudno prowadzić działalność;

tablica zadań – nie jest to funkcja najważniejsza i nie zapewniają jej wszystkie programy. Wart poszukać takiego, który będzie ją zawierał, ponieważ bardzo ułatwia ona prowadzenie przedsiębiorstwa. Dzięki tablicy zadań będziemy pamiętać o wszelkich zaplanowanych zadaniach i unikniemy niepotrzebnych nerwów, np. spóźniając się na ważne spotkanie;

logo przedsiębiorstwa – wybierając program do fakturowania warto sprawdzić, czy pozwala on na drukowanie faktur z logo naszej firmy, a nie z logo programu. Powinien również dawać możliwość zamieszczenia na fakturze dodatkowych informacji, dotyczących prowadzonej działalności, co znacząco zwiększa szansę tego, że klienci zapamiętają naszą markę. Wspomniane funkcje są bardzo ważne, ale rzadko można je znaleźć w aplikacjach darmowych. Niestety w jakość trzeba zapłacić, dlatego warto przeznaczyć odpowiedni budżet na rozszerzoną wersję aplikacji do fakturowania.