Recykling płyt CD

Zgodnie z obowiązującą ustawą od kilku już lat segregujemy w domach odpady takie jak szkło, tworzywa sztuczne i makulatura. Dzięki wielu kampaniom edukacyjnym wiemy, że do dużych kontenerów nie wolno wyrzucać baterii, zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego czy przeterminowanych leków. Jednak istnieją odpady, z którymi nie wiadomo co zrobić, a należą do nich m. in. zużyte i niepotrzebne płyty CD.

Jak zbudowane są płyty CD?

Płyty CD pojawiły się w naszych domach kilkanaście lat temu. Niestety nie doczekały się one specjalnych pojemników, do których mogłyby być wyrzucane, dlatego w momencie, gdy nie są już potrzebne, nie wiadomo co właściwie z nimi zrobić. Czy wyrzucać je do dużych kontenerów? A może do pojemników na plastiki?

Do odpowiedzi na te pytania przyda się odrobina wiedzy, dotyczącej budowy tychże odpadów. Płyta CD, czyli płyta kompaktowa jest zbudowana z poliwęglanu i posiada zakodowaną cyfrowo informację, którą można odczytać za pomocą lasera optycznego. Płyta służy zarówno do nagrywania i przechowywania dźwięku, jak i zdjęć, materiałów video, czy różnego rodzaju dokumentów. Została ona wynaleziona pod koniec lat 70. przez dwa koncerny – Sony i Philips. Początkowo płyty kompaktowe miały zastąpić czarne, płyty winylowe. W tej chwili są to nośniki uniwersalne, których pojemność pozwala na zapisanie standardowo 80 minut dźwięku lub 700MB danych. Oczywiście w sprzedaży dostępne są także płyty o innych pojemnościach. Typowa płyta kompaktowa ma średnicę 120mm i 15mm otwór znajdujący się na środku. Jest nagrywana oraz odtwarzana od środka na zewnątrz. Każda płyta jest pokryta cienką warstwą metalu – najczęściej jest to aluminium, złoto lub srebro. Następnie metal pokrywany jest dodatkową warstwą polimeru, natomiast etykieta jest pokryta tzw. serigrafią. Jednak podstawową warstwą płyt kompaktowych jest powłoka polikrystaliczna, w której w czasie procesu nagrywania laser odgrzewa odpowiednie obszary ścieżki do temperatury 500-700stC. W ten sposób powstają różnorodne obszary, które umożliwiają odczyt danych.

Jaką trwałość mają płyty CD?

Zgodnie z założeniami producentów trwałość płyt CD szacowana jest nawet na kilkaset lat. Oczywiście w praktyce jest zupełnie inaczej, zwłaszcza w przypadku tzw. płyt zapisywalnych. Produkty słabej jakości często nie nadają się do zużycia już po kilku tygodniach od zapisu. Poza tym odczyt płyt wcale nie jest bezinwazyjny. Poza tym płytę można bardzo łatwo uszkodzić, np., zbyt mocno podpisując jej etykietę.

Jak pozbyć się płyt CD?

Trwałość płyt CD szacowana jest obecnie na 100-300 lat, co oznacza, że dokładnie tyle będą one zalegać na wysypisku. Z tego właśnie względu należy je utylizować oraz przetwarzać. Co zatem zrobić z zepsutą płytą? Cóż, można ją ponownie wykorzystać, ponieważ okazuje się, że jest to bardzo uniwersalny surowiec. Z płyt CD tworzone są zegary, lampy, efektowne lustra, a także oryginalne instalacje ścienne. Świetnie sprawdzają się także jako podkładki pod kubki czy wyjątkowo efektowne zasłony na okno. Jeśli jednak nie mamy talentów plastycznych albo ogromne ilości tego typu śmieci i musimy się ich pozbyć, to najlepiej oddać je w ręce specjalistów od recyclingu. Istnieje wiele firm, które zajmują się niszczeniem i przetwarzaniem takich odpadów (np. tutaj niszczenie dysków twardych HDD i płyt CD, DVD), więc warto poszukać ich adresów w sieci i zadbać w ten sposób o środowisko.